Salony fryzjerskie dla psów – oferta i wyposażenie

Wiele ras psów wymaga regularnego strzyżenia i czesania. Nie wszyscy właściciele chcą lub potrafią robić to samodzielnie w domu. Co oferują dzisiejsze salony dla psów?

Do standardowych usług groomerskich zalicza się strzyżenie, a także trymowanie, rozczesywanie sierści, kąpiel, czyszczenie uszu, obcinanie paznokci, niekiedy również masaż relaksacyjny i perfumowanie. Odwiedzając psiego fryzjera pierwszy raz należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, dotyczących wyposażenia salonu. Bez względu na to, czy jego siedziba będzie znajdowała się w domu groomera czy w oddzielnym lokalu, fryzjer musi dysponować profesjonalnym sprzętem, przeznaczonym dla zwierząt.

Najważniejszą sprawą jest stół groomerski, bez którego nie dałoby się przeprowadzić strzyżenia. Musi być dostosowany do gabarytu naszego psa, by zapewnić mu maksymalny komfort i wygodę. Niedopuszczalne jest, by większe rasy musiały cały zabieg fryzjerski spędzić na maleńkiej powierzchni. Stół groomerski powinien oczywiście posiadać wysięgnik, który unieruchomi zwierzę.

Druga rzecz to profesjonalna maszynka do strzyżenia psów. Warto zwrócić uwagę, czy działa ona cicho – głośny sprzęt dodatkowo zestresuje i zmęczy nasze zwierzę. Ostrza maszynki muszą być oczywiście regularnie czyszczone i sterylizowane, by uniknąć przenoszenia bakterii. Każdy fryzjer powinien dysponować także nożyczkami.

Ostatnia sprawa to oczywiście wanna groomerska. Prawdziwa, profesjonalna wanna dla zwierząt wyposażona jest w podnośnik i wysięgnik, co sprawdza się szczególnie w przypadku dużych, ciężkich psów. Część fryzjerów rezygnuje z wanny, zastępując ją brodzikiem.

Oczywiście wanna groomerska, stół (klik) czy maszynka do strzyżenia psów to nie wszystko. Salon powinien dysponować szeregiem innym akcesoriów kosmetyczno-pielęgnacyjnych (suszarki, szczotki, grzebienie, trymery, szampony, odżywki, preparaty do czyszczenia uszu i zapobiegania pasożytom).